Chápaním priorít a faktorov úspechu v rôznych situáciách dokážu tréneri vytvoriť prostredie, ktoré umožní hráčom efektívne riešiť rôzne útočné a obranné herné situácie a nie iba realizovať vopred určené úlohy. 
Metodika SZĽH

Daroval krv niekoľko desiatok krát. Teraz získal ocenenie

21.01.2021 / Aktuality HT Tréneri HT

Od Vladimíra Bellu, asistenta trénera dorastu, prišla potešujúca a vzácna správa. Za bezpríspevkové darcovstvo krvi získal Zlatú plaketu prof. MUDr. Jana Janského.

 

Ako dlho sa darcovstvu venujete?
Darovať krv som začal až po skončení aktívnej hráčskej kariéry. Je to už 22 rokov od môjho 1. odberu. Za tie roky som mal aj 4 operácie čo ma oddialilo od skoršieho získania tohto ocenenia (lebo som rok nemohol darovať).

Viete, koľko litrov krvi ste už mohli darovať?
Pri odbere sa berie mužom 420 až 460 ml krvi, takže pri mojich 40 odberoch to bolo asi okolo 18 litrov krvi.

Ako to prebieha? Aké sú najzákladnejšie/hlavné pravidlá?
Muži môžu darovať krv každé 3 mesiace a žena každé 4 mesiace. Darca by mal byť zdravý a nemal by byť krátko po prekonaní infekčnej choroby a nebol napríklad rok po operácii alebo po tetovaní. Darca by mal darovať krv nalačno a deň pred odberom by večer mal jesť len ľahké jedlo.
Samotný odber krvi zaberie približne 10 minút. Pred odberom krvi sa darca musí zaregistrovať, vyplniť dotazník s otázkami, podrobiť sa vyšetreniu hladiny krvného farbiva alebo vyšetreniu krvného obrazu, teploty, tlaku krvi a vyšetreniu lekárom. Po vyšetrení sa darca presunie do odberového boxu, kde daruje krv za asistencie zdravotného personálu.

Je to taký rituál darovania a vôbec sa toho netreba obávať. Odberom pomôžeme niekomu kto to súrne potrebuje a aj my ako darcovia sa sledujeme, či sme zdravotne v poriadku. 

Kam sa obrátiť keď chcem darovať krv?
Teraz je to trošku zložitejšie, len na konkrétne zavolanie alebo objednanie na presný čas.

Ale keď nebola corona, tak sa často stávalo, že nás pravidelných darcov volali na odber z odberného miesta v LM (keď mali nedostatok krvi, alebo konkrétnej krvnej skupiny). Alebo sa sami v určených odberových dňoch ráno medzi 6:00 – 7:30 hod. každý utorok a stredu dostavíme na transfúznu stanicu v LM a po orientačných vyšetreniach keď je všetko v poriadku darujeme krv. Ja chodím väčšinou v LM, ale bol som asi 4 krát aj v Ružomberku a nie je teda problém darovať krv aj v inom meste.
Už po 1. odbere dostane darca svoj preukaz darcu, ktorý si nosí na každý odber.
 


Plaketa MUDr. Jána Janského sa odovzdáva za mnohonásobné darcovstvo krvi, od 10 odberov až po 100. Rovnaké ocenenie sa rozdáva aj v susednom Česku.
Udeľuje ich organizácia Červeného kríža.

Až nám to situácia opäť dovolí, plánujeme zopakovať akciu Kvapku krvi opäť aj medzi Hokejovými talentami.

 


Text: PR Hokejové talenty
Foto: archív Vladimíra Bellu

Newsletter

Generálni partneri

Hlavní partneri

Lokálni partneri

Partneri

Verejné inštitúcie