Moderný ľadový hokej potrebuje hráčov schopných vedieť prečítať hru a rýchlo reagovať ako kolektív v rôznych ofenzívnych a defenzívnych situáciách.
Metodika SZĽH

Hokejová výstroj - ako sa o ňu starať a z čoho sa skladá?

29.04.2021 / Aktuality HT Poradňa

 

Čo by sme to boli za hokejisti, keby sme nemali poriadnu športovú výstroj. Tá je zložená z mnohých častí a chráničov a na prvý pohľad sa môže zdať ako komplikovaný celok. V úvode si popíšeme, z čoho sa hokejová výstroj skladá. Následne si prejdeme, ako sa o ňu správne starať.
Poďme pekne po poriadku. 
 

 


Hokej je dynamická, kolektívna hra. Pre vybavenie je preto dôležitá bezpečnosť, pohodlie a v neposlednom rade kvalita. Na trhu je množstvo značiek v rôznych cenových variáciách. Záleží tiež či sa jedná o hobby hráča, juniora alebo seniora. 
Pokiaľ neviete, kde s výberom začať alebo sa rozhodnúť, môžete sa obrátiť aj na nás či našich trénerov - radi vám poradíme na pr@hokejovetalenty.sk.

Ak by ste si chceli svoj vlastný výstroj cena začiatočníckeho setu sa pohybuje okolo 90€ (obsahuje chránič ramien, lakťov, holené chrániče, rukavice a nohavice) + cca 15 eur hokejka. Pre členov o.z. Hokejových talentov ponúkame možnosť si ju zapožičať (okrem korčúľ) na celú sezónu.
 

Čo tvorí základ hokejovej výstroje? 

Pre deti, ktoré s hokejom len začínajú, stačí aj zimné oblečenie, korčule, prilba a rukavice. Na začiatok ani nemusia byť hokejové. Kto vie, že sa bude hokeju venovať intenzívnejšie, zídu sa mu namiesto zimného oblečenia špecifické časti.

O každej časti by sa dalo mnoho napísať samostatne. Pre účely tohto článku ponúkame všeobecné informácie a opäť, radi poradíme pri výbere keď nám napíšete. 
 

 

 
 

 • Korčule - odporúčame šnurovacie s pevným členkom (nie ,,klipsňáky´´). Cena lepších korčúľ pre dieťa je okolo 45€
 • Prilba - zásadná je veľkosť, prilba musí sedieť perfektne a kvalitná prilba musí mať atestáciu od hokejovej federácie IIHF. V Hokejových talentoch o.z. vieme prilbu zapožičať priamo na zimnom štadióne
 • Rukavice - poskytujú teplo, chránia prsty ale aj zápätia. Mali by byť pohodlné a dobre sedieť na ruke, takže dôležitý je ich tvar a veľkosť. Materiál je rovnako podstatný, z pravej kože sa prechádza na umelú kožu alebo nylon (lacnejšia varianta), prípadne sa tieto materiály kombinujú 
 • Chrániče - základné chrániče, ktoré treba mať, sú chránič ramien, lakťov, na holene a pri starších ročníkoch aj chránič krku a suspenzor
 • Hokejka - asi prvá otázka je či je hokejka pre praváka alebo ľaváka. Aj keď dizajn a značka môžu byť pre mnohých lákavé kritérium, podstatnejšie je tvrdosť (flex), materiál (kompozitné alebo drevené) a veľkosť
   

 
 

 • Nohavice - určite sa nejedná o obyčajné ,,kraťasy''. Nohavice hránia nohy zabudovanými chráničmi, nesmú byť príliž dlhé alebo krátke a môžu obsahovať rôzne vychytávky - zipsy, gombíky na pripnutie trakov a pod.
 • Štucne 
 • Dres - fanúšikovský pre hru nevyužijeme a zápasový obstaráva klub. Tréningový (v tomto prípade aj zápasový) dres počíta s tým, že je nosený na výstroji a bude vystavený väčšej záťaži a častejšiemu praniu, preto má (oproti fanúšikovskému) aj väčšiu gramáž. Dizajnovo môže byť jednoduhší, často jednofarebný. Musí byť dostatočne voľný a pohodlný na nosenie
 • Spodné prádlo / termo - netreba podceniť komfort tela, ktoré je v pohybe a potí sa 

Špeciálny typ výstroje je pri brankároch.

 • Špecifická prilba - maska, doplnená o chránič krku
 • Betóny - chrániče holene
 • Brankárske chrániče kolien
 • Brankárske nohavice
 • Lapačka
 • Vyrážačka

 

 
 


Postaraj sa o svoju výstroj, odvďačí sa ti

Dresy sa dajú vyprať, hokejka zlepiť, chrániče oblepiť, šnúrky na korčuliach vymeniť. Ale čo znamená pravidelná starostlivosť o svoju výstroj?

Pri mladších hráčoch častokrát ide o výstroj, ktorá je viac menej z mäkkých častí. Napríklad lakťačky, suspenzor bez chrániča a odberateľné časti holenných chráničov.
Tieto spoločne s termoprádlom sa dajú odoberať a prať asi najčastejšie a podľa potreby. Veci ako dres a štulpne sa dajú prať taktiež. 

Raz za čas je dobré prilbunvyčistiť/vysprchovať napríklad šampónom. 

A nasledujú veci, ktoré sa až tak neperú ... napríklad náplecky, holenné chrániče či korčule ;)

Rukavice vyžadujú špeciálnu starostlivosť, veľa záleží od materiálu. Hlavne pri kožennom variante hrozí jej poškodenie, stvrdnutie a tým pádom ich znefunkčnenie.
 

Čistenie ozónom

patrí k moderným formám starostlivosti o výstroj. Dezinfikácia a zničenie baktérii je bez použitia chemikálií. Výstroj musí byť suchá, toto čistenie zbavuje výstroj zápachu ale nie mechanického zašpinenia.
Takúto ,,ozone skriňu'' majú aj v JL Arene a pre našich členov je čistenie so zľavou. Potrebné informácie nájdete na tomto odkaze

V ďalšom článku ktorý pripravujeme, vám potom poradíme, ako si správne hokejovú výstroj vyberať.
 


Máte výstroj na predaj? Alebo skúsenosti na zdielanie? Pridajte sa doskupiny ,,Bazár hokejového vybavenia''
 

Text: PR Hokejové talenty
Foto: archív Hokejových talentov

 

 

Newsletter

Generálni partneri

Hlavní partneri

Lokálni partneri

Partneri

Verejné inštitúcie