Dnes už nestačí mať napríklad „dobré ruky“, aby hráč mohol hrať v elitnej kategórii. Je potrebné byť zároveň vyzretým športovcom, rozumieť ofenzívnym aj defenzívnym aspektom hry a – čo je najdôležitejšie – mať schopnosť dokázať nájsť cestu ku krátkodobému a hlavne dlhodobému úspechu v športe.
Metodika SZĽH

Kondičný tréner dorastencov Hokejových talentov Šimon Klimčik v rozhovore pre SOŠV

18.03.2021 / Aktuality HT Tréneri HT O klube HT

Slovenský olympijský a športový výbor priniesol rozhovor s kondičným trénerom Petry Vlhovej, Šimonom Klimčíkom. Šimon nie je vzdialený ani nám, Hokejovým talentom, keďže je kondičný tréner aj pre našich dorastencov.

Celkovo sa Šimon venoval a venuje rôznym športom. Do svojich 20-tich rokov hral hokej, následne sa prepracoval k trénerstvu. V celom rozhovore, odkaz nižšie, sa dozviete o tom, ako to vníma, ako prebieha deň Petry ale aj ako trénujú iní profesionálni športovci.


Výber z rozhovoru:

Spomínate si celkove na vašu športovú kariéru pozitívne?

Šport mi dal obrovské množstvo zážitkov a veľa kamarátov. Ako deti sme chodili na turnaje. Potom som v 14 rokoch odišiel do Slovana Bratislava za lepšími podmienkami. Šport, a obzvlášť kolektívny, vám prinesie do života disciplínu. Dokážete sa podriadiť v prospech kolektívu. Deti budú vďaka tomu viac cieľavedomé a nadobudnú pracovnú morálku. To sú veľmi dobré atribúty, ktoré sa dieťaťu zídu aj v osobnom živote či v práci. Hodnotím to veľmi pozitívne, aj keď som mal vidinu profesionálnej kariéry. Ako malé dieťa si pomaly vyberáte klub NHL, ale postupne zistíte, že realita je iná. Chcel som sa živiť hokejom, od čoho som nemal ďaleko. Bol som súčasť slovenských mládežníckych reprezentácii či projektu dvadsiatky. Jednoducho to však nevyšlo.

Šimon poslal aj odkaz nádejným športovcom:

Základ je, aby ich šport bavil. Musia chodiť na tréningy s radosťou. Netreba sa tomu venovať len preto, že to chcú rodičia alebo niekto iný. Treba na sebe neustále pracovať, pretože nestačí mať len talent. Jednoducho za úspechmi športovcov je kvantum práce. 
 

Prečítajte si na stránke SOŠV 


 


Text: Martin Horváth, Slovenský olympijský a športový výbor
Foto: archív Hokejových talentov 
 

Newsletter

Generálni partneri

Hlavní partneri

Lokálni partneri

Partneri

Verejné inštitúcie