V mnohom sme tvory, ktoré žijú podľa svojich návykov, a tieto návyky vytvára prostredie, v ktorom žijeme. V dobrom aj v zlom.
Metodika SZĽH

Reakcia Old Boys Liptovský Mikuláš na komentár primátora Jána Blcháča

27.03.2021 / Aktuality HT Hokej v Liptovskom Mikuláši

 

Situácia s hokejom v Liptovskom Mikuláši je napätá a vážna. Jej výsledok sa týka aj nás v Hokejových talentoch, preto sme primátorovi Jánovi Blcháčovi ponúkli pomocnú ruku pri zmene v orgánoch HK32 Liptovský Mikuláš, o čom sme informovali listom aj verejnosť. Celý list hokejových osobností Liptova si môžete prečítať tu

Aj keď primátor túto pomoc, zdá sa, neprijal, tvrdí, že urobí pre hokej maximum. Naposledy vo forme komentára na facebooku pod príspevok Old Boys Liptovský Mikuláš. Odpoveď ,,starých pánov'' na seba nenechala dlho čakať. Nakoľko sa s jej znením stotožňujeme, dovoľujeme si ju uviesť v plnej verzii:
 


Vážený pán primátor,

ceníme si Váš záujem o mikulášsky hokej. Pomenujme to takto diplomaticky nateraz. Keď už ste sa rozhodli verejne apelovať na OLD BOYS, dovolíme si pripojiť naše stanovisko.

- Náš názor na dianie, resp. to čo sa udialo za posledné dva roky je všeobecne známy. Od začiatku sme boli proti účinkovaniu „dua z Detvy“ a ich domácich adlátusov. Výsledok ich práce nám dal za pravdu. To, čo napáchali, môže zanechať veľmi veľké následky do budúcnosti. Iste ste nato prišli už i Vy. Niektoré ich operatívne veci, nielen športového , no najmä ekonomického charakteru, možno vyplávajú, možno nie, ešte na svetlo božie a potom to len dotvorí celkový pravdivý obraz od majstra fantázie Julesa Verna „DVA ROKY PRÁZDNIN (BAČOVANIA), aneb pravdivý to príbeh klubu spod Baranca“ . Naozaj, pán primátor, ruku na srdce, stálo toto obdobie devastácie hokeja zato? Že sa aj Vaším pričinením, možno niekedy aj z neznalosti a poznania vecí a ľudí, postavila barikáda medzi vedenie klubu a zainteresovanú väčšinu ? Pár ľudí proti realite? Že boli prehliadané nielen naše názory na dianie v hokeji, ale aj širokej verejnosti?

- Naša, verejne už deklarovaná podpora, projektu Maťa Cibáka a Janka Laca ostáva nemenná. Projekt je spracovaný profesionálne po všetkých stránkach. A to najmä z dlhodobého hľadiska. To je podstatné. Vy sám, ste na spoločnom stretnutí v decembri 2019 deklarovali, že aj Vám je tento projekt blízky , a priori ste nebol proti. To počuli všetci prítomní. Dodnes Vám na stole leží memorandum, stačí len podpísať a môže sa začať robiť. ( To impertinentné prirovnanie nášho podporného dopisu na SZHĽ ako panfletu, nech Vám je odpustené. V dobrom.) Včera už bolo neskoro.

- Ak sa má seniorský hokej u nás niekde posunúť, je potrebné poznať rozsah jeho devastácie. Každý príčetný investor do hokeja, či to bude ten alebo onen, bez poznania, aký to ešte možný kostlivec stojí v skrini, sem nepríde, nedá ani deravý groš. Preto by bolo vhodné z Vašej pozície akceptovať navrhovanú a už odsúhlasenú zastupiteľstvom zmenu v orgánoch ako je DR MHK32. Poznať skutkový stav veci. Nanovo vytvoriť orgány akciovky. Veľmi dôležité. To pre začiatok a to čo najskôr.

- Niekedy sa každý z nás dostane do stavu, keď sa zastaví a len tak si v duchu povie, asi som niečo posral, hop, niečo urobil, čo sa bije s mojím svedomím. Vždy sa cení, medzi nami športovcami, priznať si chybu. Nie je to nič zbabelé, nedôstojné. Niekedy je to oslobodzujúce a potom aj ľahšie odpustiteľné.

- To čo potrebuje náš hokej, to je synergia všetkých, čo majú i nemajú povedať do hokeja. Ak bude vyčistený stôl, dané pravidlá a hlavne ich seriózna, transparentná kontrola, niet sa čoho obávať. Prídu aj financie, aj ľudia, firmy, keď toto pocítia, dajú aj z toho mála čo majú. A vrátia sa časy, keď kôlnička išla prasknúť. Skúste sa ísť opýtať napr. do Michaloviec. Pána primátora iste poznáte. Koľkože oni tam majú malých prispievateľov, koľko predajú sezónnych pernamentiek, t.j. majú peňazí dopredu? Aká je komunikácia klubu so sponzormi, aj tými malými?. Možno to viete ,možno nie, možno budete prekvapený. Keď to ide tam, prečo by nemalo ísť u nás? Aj tam mesto podporuje hokej. Je to len o ľuďoch, dôvere medzi ľuďmi, komunikácii a vzájomnom rešpekte zúčastnených strán.

- LM city, bolo vždy športové mestečko. Tu každý pozná každého. To, že odtiaľto vyšli športové legendy, nemusíme ani pripomínať. Veľa, preveľa veruže mien to je. Hokej akosi patrí k tým športom, čo dalo asi najviac takých mien. Víťaza NHL, majstrov sveta a medailistov , veľa hráčov slávilo úspechy doma i v zahraničí a boli akceptovaní a boli lídrami mužstiev, tam kde hrali. Je to už niekoľko generácii. Samotné mesto bolo vždy podporovateľom hokeja a nielen hokeja celkovo športu u nás. Bez podpory mesta by možno ani tých výsledkov toľko nebolo. To je proste fakt a nemenný a treba to vysoko oceniť, vyzdvihnúť. Boli obdobia svetlé, úrodné, ale i tmavé, neplodné. A aby sa vystúpilo z terajšieho temna je potreba odhodiť vzájomnú animozitu a nechať pracovať tých ozajstných, ako ste Vy pomenovali PROFESIONÁLOV. Vieme si predstaviť Vašu pozíciu, čo sa týka hokeja ako kontrolnú ( ako zástupcu mesta, akcionára) nie však už rozhodovaciu. Veríme , že takto by ste sa zbavili jedného veľkého bremena z Vašich pliec, Vašej nočnej mory.

- Všetko má zo všetkým súvis. Vždy platilo a bude platiť, že mládež potrebuje vzory, či doma od rodičov, či v športe od starších hráčov. Aj my ,ako „malí zasrani“ sme sa chodili pozerať na pánov hráčov z Áčka a potom sme na tréningoch skúšali odpozorované finesy. Hokej a aj iné športy môžeme považovať za takú akúsi psychohygienu, odreagovanie sa ľudí , fanúšikov od všedných starostí . To im dodáva silu do ďalšej práce, pohodu v rodinách. Preto je veľmi dôležité udržať a zachovať hokej u nás. V konečnom dôsledku i s Vami spomínanou rekonštrukciou za 4,5 mil.€, ktorá podľa Vás vytvorí kultúrne prostredie pre fanúšikov. I keď v tomto, čo sa týka rekonštrukcie, máme rozdielny názor.

- My, OB asi trpíme najviac týmto stavom momentálneho temna . Mnohí z nás prežili s hokejom celý život, nechali aj kus zdravia v ňom a akosi nejde pretrhnúť túto našu „závislosť“, len tak. Preto sme ku všetkým veciam čo sa týkajú hokeja kritický, ale zároveň aj schopný pomôcť svojimi skúsenosťami a to nielen na športovom poli. Skúste nás vnímať ako zrkadlo, nie to rozprávkové, ktoré Vám povie pravdu priamo do očí.

- Máte pravdu. Blíži sa 90-te výročie hokeja u nás. Bolo by intergalaktickou hanbou, keby ten významný rok, bol rokom nedajbože zániku mužského hokeja. Neprípustné. Neakceptovateľné. Tento stav nesmie nastať. Hokejová mapa na Slovensku musí mať stále svoj oporný bod, Liptovský Mikuláš. OB sú nápomocný prípravám tohto výročia. Naša studnica vedomostí v podobe MAKA, ako aj nás ostatných je tu. Možno viete, možno nie. Na svet pri tejto príležitosti vyjde od MAKA kniha o hokeji na Liptove. Jedinečná publikácia. Sám viete o ponuke na stále prezentovanie hokejových artefaktov nazbieraných po dlhé desaťročia práve Makom. I toto môžete považovať za príspevok OB pre klub, mesto. Len treba trochu citu, uznania a dôvery všetkým tým, čo po dlhé roky boli súčasťou hokeja u nás. To čo bolo roky zanedbávané klubom i mestom. Prečo ešte nevisí žiaden dres pod plafónom kôlničky? Prečo nieje pomenovaná kôlnička po jednom významnom dejateľovi hokeja?Máme snáď málo vhodných mien? Prečo sme si nepripomenuli posledný úspech hokeja u nás? Víťazstvo v I. SHNL? S Julom Šuplerom, trénerskou legendou? Viete, ako by tým ešte žijúcim nestorom hokeja u nás, pohladilo dušu kúsok uznania a posledný potlesk pred vypredaným hľadiskom? To chceme aby najskôr všetci pomreli? Tu je nami podaná ruka. Bude odmietnutá?

Ostávame s úctou a pozdravom.

Vaši hokejový veteráni.

Zdroj: facebook Old Boys Liptovský Mikuláš

 


Spomínaný komentár primátora Liptovského Mikuláša Jána Blcháča: 

 

 

Newsletter

Generálni partneri

Hlavní partneri

Lokálni partneri

Partneri

Verejné inštitúcie