Počas etapy športovej predprípravy by sa zápasy mali vnímať skôr z pohľadu podpory rozvoja každého jednotlivca, pričom výsledok tímu má menšiu dôležitosť.
Metodika SZĽH

Využívanie moderných technológii pre Hokejové talenty má prvé výsledky

18.12.2020 / Aktuality HT Tréneri HT O klube HT

V septembri sme vás informovali o novinke, ktorú sme zaviedli pre dorastencov. Monitorovanie pomocou aplikácie mySASY využívame necelé tri mesiace, preto sme zisťovali, aké výsledky priniesla aplikácia doposiaľ.

Zjednodušene povedané, aplikácia prináša dáta o zregenerovaní či preťažení organizmu. Tým pádom pomáha aj pri prevencii zranení. Naši dorastenci obdržali hrudný pás a pomocou aplikácie si merajú každý deň variabilitu srdcovej frekvencie aj autonómny nervový systém. Sú to hodnoty, podľa ktorých vieme, ako je telo pripravené na záťaž.

V začiatkoch riešime, aby každý mal správne nastavený pás a merania boli pravidelné. Tým pádom budú výsledné dáta relevantné. Vynechanie meraní znamená stratu informácií o záťaži organizmu a nezistíme, či daný tréning vyvolal požadovanú reakciu. Každý dorastenec je posudzovaný individuálne. Už teraz bolo vidieť vplyv vonkajších faktorov ako docházanie či karanténa. Vplyv na výsledky má aj rozdielny rytmus v trénovaní. V dlhšom časovom horizonte je potom sledované, či sa jedná o trend alebo šlo len o výnimku. Vo všeobecnosti sa družstvo javí v dobrej kondícii a keby bol zápas ,,hneď zajtra'', boli by naň naši športovci pripravení.

Vyjadrenie trénerov
Šimon Klimčík sleduje výsledky každý deň: ,,Zoznamujeme sa s tým, aj chalani prichádzajú na to, ako to funguje a ako telo reaguje na záťaž z tréningu, školy alebo na stres. Konkrétnejšie výsledky bude vidieť zhruba po 7 mesiacoch. V tejto fáze je stále dôležitá pravidelnosť merania.''

Ladislav Karaffa, hlavný tréner dorastu, potvrdil, že neklesá kondícia, pretože udržujeme tréningový proces a je vidieť poctivý prístup ku tréningu.

Jerguš Čáni, asistent trénera, povedal, že toto je dôležitá spätná väzba na to, či sú pretrénovaní alebo či nie je tréning príliš slabý. Obzvlášť v tejto dobe, kedy tréningy nie sú pravidelné a biorytmus je iný, oceňujú, že chalani si vedia nájsť alternatívu k tréningom napríklad hraním basketbalu, čo pomáha pri udržaní výkonnosti.

Ďalšie kroky
V nastavenom kondičnom tréningu pokračujeme aj naďalej. Tieto dáta sú doposiaľ užitočné, no dôležité budú výsledky o ďalšieho štvrťroka. S týmto základom bude možné porovnávať výsledky výkonne zdatnejších hráčov a odsledovať nové talenty.

Patríme k priekopníkom
V Hokejových talentoch sme ako prvý hokejový klub na Slovensku zaviedli tento prostriedok na zefektívnenie tréningového procesu a prípravy hráča ako takého. Aktuálne sa monitoruje 20 hráčov v dorasteneckom veku. Ak sa výsledky osvedčia, pribudnú aj ďalšie ročníky.
,,Vidíme príležitosť vo využívaní moderných technológií pri tréningoch. Otvára nám to nové možnosti, ako správne pristupovať k nastaveniu procesov aj pre mladšie deti. Ešte pred pár rokmi takéto príležitosti na trhu neboli,'' povedal jeden zo zakladateľov Hokejových talentov, Martin Cibák.

Túto metódu a aplikáciu na meranie stavu organizmu už úspešne využívajú vo svojom tréningovom procese aj elitní športovci ako Petra Vlhová, Alexander Slafkovský, Jakub Grigar, Paulína Fialková či Ján Volko.

Newsletter

Generálni partneri

Hlavní partneri

Lokálni partneri

Partneri

Verejné inštitúcie