Podpora autonómie (čiže samostatnosti) detí, ako aj vytvorenie dostatku príležitostí na voľnú, ale aj riadenú hru pri športovaní sú dôležité pre rozvoj motivácie a zdravého prístupu k športu vo všeobecnosti.
Metodika SZĽH

Zvykáme si na novinky. Online tréning očami trénera.

11.12.2020 / Aktuality HT Tréneri HT

Hokejové talenty pokračujú aj v online tréningoch. Je to zmena pre deti, rodičov, ale aj pre trénerov. Jerguš Čáni trénuje HT5 a asistent dorastu. V nasledujúcom rozhovore priblíži, ako z jeho pohľadu fungujú online tréningy a ako vníma tréningový proces v tejto zmenenej dobe.

S Hokejovými talentami pracuje od 2017. Cez prvú vlnu začal pripravovať online tréningy cez Zoom spoločne s ďalšími trénermi. Okolnosťami sme nútení využívať online formu tréningov pomerne často. Čo na to hovorí tréner Jerguš Čáni sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Kedy sa Hokejové talenty rozhodli využiť online tréning?
Online tréningy sme sa rozhodli využívať koncom apríla. Dovtedy sme fungovali tak, že sme deťom posielali videá, podľa ktorých cvičili, kde nám však chýbala spätná väzba od detí. V máji začínala letná príprava, potrebovali sme zabezpečiť organizovaný tréningový proces, kde bude aspoň ako taký kontakt s deťmi, aby sme ich mohli motivovať k pohybu. Práve na to nám poslúžili online tréningy, kde sme videli, ako deti cvičia a podarilo sa nám udržať tréningový režim. Po uvoľnení opatrení sme začali trénovať von na futbalových ihriskách, samozrejme za dodržania všetkých opatrení s kombináciou online tréningov. Momentálne fungujeme tak, že online tréning je 1-2 krát do týždňa, ostatné dni trénujeme rozdelení po skupinách. Je to časovo náročné, tak si pomáhame práve tréningami cez Zoom.

Ako dlho trvá príprava na Zoom tréning? Ako sa pripravuje tréner?
Príprava je podobná ako na každý iný tréning. Tréning pozostáva zo zahriatia, rozcvičky, kde sa zameriame na mobilitu a aktiváciu svalov, ktoré budeme precvičovať. Hlavná časť je najdlhšia a na záver strečing. Tréning stihneme cca za hodinku a príprava mi zaberie cca pol hodinu. Príprava je uľahčená práve tým, že v Hokejových talentoch (HT) máme vytvorené strategické tréningové plány pre každý ročník detí. Tým pádom viem, na čo má byť tréning zameraný, len si vyberiem cvičenia, ktoré potrebujem.

Čo všetko sa dá využiť? Na prvý pohľad sa tréning môže zdať možno statický.
Treba zdôrazniť, že takýto tréning nedokáže plnohodnotne nahradiť spoločné tréningy von alebo v telocvični, kde sú obsahom športové a pohybové hry prípadne gymnastika. Pri online tréningu máme k dispozícii oveľa menší priestor a tréning musí byť pripravený tak, aby ho mohlo odtrénovať 30 detí v rôznych domácnostiach. Každý nemá doma pomôcky, ktoré využívame pri tréningu, tak isto treba zohľadniť to, že niekto, kto býva v byte, nemôže narobiť toľko hluku, ako niekto v dome. Preto je ten tréning postavený tak, aby ho vedel odcvičiť každý hráč. Používame podložku na cvičenie, loptičky, hokejky, stoličku a väčšina cvičení je s vlastnou váhou.

Ako tieto tréningy podľa vás vnímajú deti?
Deti chcú byť v kolektíve a trénovať spolu, to je jasné. Ale pokiaľ to situácia neumožňuje, tak sú vďačné aj za takúto možnosť trénovania. Majú spolu kontakt a je tam motivácia, keď vidia, že sa prihlásil na tréning kamarát a cvičí, tak sa nakopnú a dajú zo seba viac. Čo ma teší je to, že sa deti stále prihlásia na tréning a je z ich strany záujem.

Vyhodnocujete tieto online tréningy?
Čo sa týka 5. ročníka, tak ja to taká klasika, vyhodnocuje sa tréningový objem. Na online tréningoch sa zameriavam hlavne na rozvoj sily a snažím sa používať cvičenia, ktoré deti dobre poznajú, predsa len je ťažšie ich opravovať alebo vysvetľovať cviky, ktoré nepoznajú. Dorast trénuje len po skupinách, prípadne, keď je väčšie obmedzenie chlapci dostanú tréningové plány, podľa ktorých by mali cvičiť doma. V spolupráci s kondičným trénerom Šimon Klimčíkom sme v doraste zaviedli aplikáciu mySasy, ktorou si chlapci ráno zmerajú tepovú frekvenciu a aplikácia vyhodnotí odozvu prechádzajúceho zaťaženia, ale aj regenerácie na organizmus športovca. Týmto spôsobom sa môžu skontrolovať aj samotní hráči a pomôže im to lepšie spoznať vlastné telo, čo funguje na konkrétneho hráča a čo nie. Je to pre nás novinka a sám som zvedavý, aký efekt to prinesie.

Ako vnímate budúcnosť týchto tréningov?
Uvidíme, čo nám prinesie doba. Ja, pokiaľ je možnosť, tak uprednostňujem osobný kontakt a trénovanie v kolektíve. Online trénovanie vidím ako dočasné riešenie v tejto dobe. Budúcnosť to môže mať ako forma webinárov a školení, tam by som videl uplatnenie. Aj počas 1. vlny zväz organizoval webináre.

Určite sa naskytla aj dáka vtipná príhoda :).
Vtipné momenty vznikajú, keď nastanú technické problémy s internetom. Občas mi niekto z chalanov zamrzne, všetci cvičia a on si pokojne sedí, samozrejme cvičí aj on, len to nie je vidieť, tak občas niekto "schytá" kritiku neprávom. Zo dva krát odpojilo z tréningu aj mňa a chlapci zrazu ostali bez trénera. Pokiaľ je veľký problém z internetom, tréning preruším a pošlem im videá, podľa ktorých môžu cvičiť.

Na záver by som len vyslovil prianie, aby sme sa čo najrýchlejšie vrátili do starých koľají, kde sme trénovali spoločne, hlavne na ľade a aby sme konečne mohli hrať zápasy, ktoré majú deti najradšej. Ako sa vraví, pohyb a smiech je najlepší liek.

Ďakujem za rozhovor.

Text: Petra Jurečková, Hokejové talenty
Foto: archív Hokejové talenty

Newsletter

Generálni partneri

Hlavní partneri

Lokálni partneri

Partneri

Verejné inštitúcie